Bize Hemen Ulaşın:

Tel: +90 216 225 8397

Mail: [email protected]

Dil Seçiniz:turkish english

Blockchain Teknolojisinden Yararlanacak 15 Sektör

Kategori: Bulut Bilişim

İşletmeniz için paylaşılan, dijital bir defter oluşturarak blok zinciri, önemli bilgilere kolay erişim sağlamaya yardımcı olur ve çalışanların şirketin iç işleyişini izlemesine olanak tanır.

Sağlıktan yüksek öğrenime kadar birçok sektör, blockchain teknolojisinin avantajlarından yararlanabilir. Aşağıda, 15 Forbes Teknoloji Konseyi üyesi, en çok fayda sağlayacağına inandıkları işletmeleri veya sektörleri ve nedenini paylaşıyor.

1. Kolluk Kuvvetleri ve Güvenlik

Kolluk kuvvetleri ve güvenlik sektörü, kanıt için kullanılan video kayıtlarının gerçek olmasını sağlamak için blok zinciri tabanlı tekniklerden yararlanabilir. Video kanıtının inkar edilemez bir şekilde imzalanması, blok zincirinin kullanılması sizleri tehditlerden korur.

2. Tedarik Zincirleri

Sıcaklık güvencesi veya soğuk zincir alanı, blok zincirinden yararlanmaktan büyük ölçüde faydalanacaktır. Bu zinciri takip etmek oldukça zordur. Blockchain, tıp bilgilerininde güvenli olarak teslim edilmesini sağlayabilir. Aynı şey yemek için de geçerlidir.

3. Kimlik Yönetimi

Blockchain, kimlik yönetiminde büyük rol oynayacak. Kimliği yönetmek için blok zincirinin kullanılması, insanların birden fazla amaca hizmet edebilecek küresel bir kimlik oluşturarak kimliklerinin sahipliğini almasına izin verebilir. Blockchain teknolojisi, kullanıcılara hiçbir üçüncü şahsın kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerine rızaları olmadan erişemeyeceğine dair bir güvenlik duygusu sunabilir.

4. Yazılım Güvenliği

Blok zinciri otomatik olarak sistemlerinizi şifreler ve korur. NPM’ye yönelik tedarik zinciri saldırısı gibi olaylar, bir şirketin güvenlik duruşu için yazılım izlenebilirliğinin önemini gösterir. Gelecekte, yazılım satın alanlar, favori atıştırmalıklarınızın içindekiler listeleri gibi, derinlemesine bağımlılık grafikleri arayacaklar. 

5. Medya

İçinde yaşadığımız dünyada medya üretimi ,içerik üreticileri ve lisanslama paranın yapıldığı yerdir. Blockchain muhtemelen medya (ses veya video) varlıklarının haklarını ve sahipliğini değiştirebilir. 

6. Mesajlaşma Uygulamaları

Mesajlaşma uygulamaları artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak bu kolaylık ile birlikte siber hırsızlıklar ve kişisel verilerin hacklenmesi gibi başka sorunlar da ortaya çıkıyor. Blockchain ile isimlere, kimliklere veya telefon numaralarına gerek yoktur. Sadece kripto cüzdanları ile kaydolabilirsiniz. Blockchain, mesajlaşma geçmişinizi ve dosyalarınızı anonim ve bağlantılı olmayan düğümlerle korumaya yardımcı olur.

7. SAAS Şirketleri

Blockchain teknolojisi, kredi limitlerine ihtiyaç duyan kalıcı geliri olan SAAS şirketleri için çok uygundur.  Akıllı sözleşmelerle bir kurucu, blok zincirinde güvenli bir şekilde beş dakikadan daha kısa sürede yıllık yinelenen gelirlerini sunabilir ve bir kredi limiti alabilir.

8. Emlak

Gayrimenkul, giriş engelleri yüksek, geleneksel olarak muhafazakar bir endüstri olarak blok zincirinden büyük ölçüde yararlanabilir. Son yıllarda, blok zincirinin sektördeki aracılar, komisyoncular, mülk yöneticileri, borç verenler ve diğerleri gibi aracıları ortadan kaldırdığını, böylece yalnızca şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırmakla kalmayıp, aynı zamanda ev sahipleri ve yatırımcılar gibi daha küçük oyuncular için doğrudan erişim sağladığını gördük.

9. Seyahat ve Hareketlilik

Otomobil parçaları, dolandırıcılığın önlenmesi ve erişim kolaylığı için belirteç olarak kaydedilebilir. Otomobil satıcıları ve kiracıları, kullanıcı tıklamalarını ve evrak işlerini en aza indiren basitleştirilmiş bir satış sürecinden yararlanabilir. Otobüs biletleri kolaylıkla alınabilir.

10. Bankacılık ve Finans

Blockchain, parayla ilgili dolandırıcılık arttığı için bankacılık ve finansla ilgili her şeye yardımcı olacaktır .  Yakında, müşterilere ek güvenlik ve kolaylık, farklı para birimi desteği ve uluslararası işlemler getiren üçüncü taraf ödeme hizmetlerine daha fazla blok zinciri tabanlı alternatifler göreceğiz.

11. Nakliye Ve Lojistik

İzlenebilir, şeffaf kayıtlara ve günlüklere sahip olmak bu sektöre büyük ölçüde fayda sağlayacaktır, ancak merkezileştirilmeye gerek kalmadan (fiziksel sürecin kendisi gibi) böyle bir yeteneğe sahip olmak çok daha büyük ölçek ve eksiksizlik sağlar. 

12. Devlet İşlemleri

Benim fikrim, otomatikleştirilmiş bir akış, insanların iddia ettiği netliği ve operasyonel şeffaflığı sağlayacağından, hükümetle ilgili operasyonların fayda sağlayabileceği yönünde olacaktır. Devlet harcamaları, yatırımlar, vergi tahsilatları ve diğer devlet gelirleri, halka açık bir blok zincirine entegre edilebilir. 

13. Sağlık

Blockchain, hem klinik bilgilerin hem de bireysel hasta düzeyinde yapılan harcamaların uçtan uca anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu, hastaların kendi sağlıklarına gerçekten sahip olmalarını sağlayacaktır. 

14. Ürün Geliştirme

Tedarik zincirine katkı sağlayabilir. Parça kıtlığı olduğu için bu büyük bir sorun haline geldi. Blok zinciri teknolojisini eklersek tüm parçalar veya ürünler her zaman izlenebilir olacaktır. 

15. Yüksek Öğrenim

Yüksek öğrenim, akreditasyon için blok zincir teknolojisinden büyük ölçüde yararlanabilir. Öğrenciler kendi verilerinin kontrolünü elinde tutabilecek ve uygun gördükleri şekilde bu verilere erişim sağlayabileceklerdir. Bu yaklaşım, verilerin evrenselleştirilmesine ve platformlar arasında standart hale getirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda sürekli olarak güvenilir ve denetlenmesini de sağlayacaktır. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Nano Works’ün Kurumlara Değer Yaratan Çözümleri İle Tanışın! Türkiye Bilişim Sektöründeki İş Ortağınız!

Açık Pozisyonlar İçin Kariyer. Sayfamıza Göz Atın!